Konečně jsme se dočkali! V září 2020 byl schválen zákon, který ruší daň z nabytí nemovitosti, kterou mnozí znají jako tzv. daň z převodu nemovitosti. Tuto daň nyní nebude hradit již nikdo – ani kupující ani prodávající. Jaké změny nám zákon přináší?
Zákon platí zpětně. To znamená, že ačkoliv byl zákon schválen až v září 2020, daň zaniká k datu 31.3.2020. Všichni, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31.3.2020 už daň platit nebudou. Pokud jste daň již zaplatili, finanční úřad vám daň vrátí standardně, formou výplaty přeplatku na dani. Fakticky se to tak týká všech, kteří dokončili zápis na katastru v prosinci 2019 nebo později.
Daň z nabytí nemovitosti činila 4%, což v praxi znamenalo nejčastěji částku ve výši několika stovek tisíc korun. Tyto peníze nyní ušetří kupující a proto se nedá očekávat, že by nemovitosti nyní kvůli této dani zlevňovaly, protože prodávajících se změna nijak netýká.
Prostředky, které kupující dosud musel odvádět státu tak může kupující využít dle svého uvážení, například na nákup zařízení nebo rekonstrukci nemovitosti. Případně to sníží tlak na výši finanční rezervy, kterou kupující musí mít při nákupu k dispozici. Ve svém důsledku to pořízení nemovitosti činí poněkud dostupnější než dosud, což jistě ocení kupující zejména v oblastech, kde ceny nemovitostí vyrostly do astronomických výšin.
Původní návrh zákona počítal s tím, že se zrušením daně z nabytí nemovitosti přijde kupující o možnost snížit si svůj základ daně o úroky zaplacené z úvěru na bydlení. Stát by si tak v dlouhodobém horizontu kompenzoval výpadek v příjmu, kterou zrušení daně způsobí. Naštěstí se toto nestane a podmínky pro uplatnění odpočtu ze základu daně nám zákonodárci schválili takto:
Dá se tak říci, že tato úprava postihne jen majitele dražších nemovitostí. Z průměrné hypotéky 2.000.000 Kč si o zaplacené úroky budete moci bez problému i nadále snížit svůj základ pro výpočet daně z příjmů.