Horké téma: úschova peněz

Kupujete nebo prodáváte svůj dům či byt? Jakým způsobem zabezpečíte finanční prostředky do doby, než bude nemovitost převedena na katastru? A má to vůbec cenu?

Mnoho kupujících je rádo, že našli svoji vysněnou nemovitost a úschovu kupní ceny příliš neřeší. A to je chyba! Podstupují tak obrovské riziko, že o své často celoživotní úspory přijdou.

Při koupi nemovitosti, v okamžiku, kdy dochází k převodu na nového vlastníka, je třeba vhodně zabezpečit úschovu kupní ceny. Nikdo nechce riskovat, že převede peníze a teprve potom bude čekat na zápis do katastru. Obecná lhůta pro zápis v katastru je dvacet dní, v případě komplikací se ale převod nemovitosti může protáhnout.

A platí to i naopak, prodávající nebude převádět vlastnická práva, dokud nebude mít jistotu, že dostane zaplaceno. Tak vzniká patová situace, ve které je využití třetí strany řešením, které odstraní oboustrannou nedůvěru. Jenže vybrat správné řešení při hledání úschovy nemusí být úplně jednoduché. Výjimečné nejsou případy, kdy zájemci poslali majiteli celou kupní cenu přímo na účet v dobré víře, že na ně nemovitost v domluveném termínu převede.

Nabízí se více možností, jak převod kupní ceny uskutečnit

Úschova u banky je jistě bezpečnější než v popsaném případě. Může být ale také neúměrně drahá a tyto služby nabízí jen omezený počet bank.

Úschova u notáře či advokáta je celosvětově velmi využívána. Pokud jsou navíc přijata dodatečná bezpečnostní opatření, pak jde o velmi bezpečný a současně levný způsob úschovy peněz. Tento druh úschovy je nejčastějším, který pro své klienty využívám.

Úschova je zabezpečena trojitou kontrolou výplaty jakékoliv částky, vyšším počtem autorizovaných osob a používáním jedinečných účtů pro každou transakci. Díky tomu jde o cenově příznivou a přitom velmi bezpečnou úschovu.

Úschova přímo na účtech realitní kanceláře – jde o velmi rizikovou variantu úschovy, kterou standardně já ani jiná kancelář RE/MAX nenabízíme a podle novely zákona o realitním trhu bude brzy velmi výrazně omezena. Tento způsob úschovy je rizikový z toho důvodu, že podá-li někdo na realitní kancelář exekuci, byť kvůli jen kvůli minimálnímu dluhu, peníze zůstanou zablokovány, dokud se situace nevyřeší.

Dalším problémem je, že peníze jsou často složeny na běžném účtu realitní kanceláře a mohou tak být zneužity pro jiné účely. Vymahatelnost uložených peněz je v případě tohoto postupu nízká až nulová. Připravovaný realitní zákon, který bude upravovat podnikání realitních makléřů, už takové úschovy nedoporučuje, protože je u nich vysoké bezpečnostní riziko.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů