Jaro je tady, koupíme si pozemek

Je to tak. Jakmile začne sluníčko hřát, nejen že vše rozkvete, ale probudí se v lidech i touha stavět. Otázka zní kde, co, jak a hlavně na jakém pozemku. Možná to bude vypadat, že koupit pozemek je to nejsnazší co můžete udělat, ale věřte, že je tomu právě naopak.

Mohu tady stavět?

To že je pozemek určen k výstavbě, neznamená že tam můžete stavět co chcete. Regulativa podmiňující a omezující výstavbu, ochranná pásma lesa, dráhy, el. vedení, dodržení odstupů staveb dle stavebního zákona, zasíťovanost pozemku, příjezdové komunikace, geologické průzkumy jsou jen malou částí toho, co je třeba mít prověřeno a pod kontrolou. Uvedu vám jeden příklad.

Příklad z praxe

Klient hledal pozemek a já jsem se s ním setkal na jednom z mnou nabízených pozemků. Hledal již delší dobu a některé věci již věděl, jako mít zajištěný právní přístup na pozemek nebo jak si najít informace v územním plánu. Tento pozemek si sice nevybral, ale moji nabídku na konzultaci v případě, že najde něco nového sám přijal a udělal dobře.

Našel si pozemek nedaleko Soběslavi. Územní plán byl v pořádku, příjezdová cesta obecní a elektřina na pozemku, voda a kanalizace v silnici před pozemkem, kam se podle slov majitele se může napojit. Celkově to vypadalo slibně. Pouze věcná břemena Eon, což jsem mu poradil, ať si vyžádá od majitele, případně je možné ověřit na Katastru nemovitostí. No nedalo mi to a vyžádal od něj parcelní číslo.

Skrytý problém s kanalizací a náklady navíc

Udělal jsem klasickou celkovou kontrolu pozemku. Územní plán i regulativa opravdu v pořádku, věcná břemena také, bylo to pouze uložené vedení ke kapličce na pozemku. Ale pak to již začalo. Pozemek byl cca 160 m od vysokotlakého vedení plynu a tak jsem požádal o vyjádření provozovatele a přišla zajímavá odpověď. Výstavba ano, ale ve vzdálenosti 130 m kolmo na plynové vedení a na základě našeho schválení.

Voda v pořádku a kanalizace tak, tady to bylo ještě lepší. Kanalizace nebyla vybudována formou řádu, ale pouze přípojky pro vedlejší dva domy a průměr potrubí nedovoloval napojení dalšího domu. Kupující by si musel vybudovat svoji přípojku za cca 80.000 Kč.

Prostor pro vyjednání lepší ceny

Takže z původně slibného pozemku byl nakonec pozemek, kde se dá stavět pouze v určité části a s omezením použitých materiálů a s více nákladem cca 80.000 Kč na realizaci vlastní kanalizace. Díky těmto informacím se nám povedlo vyjednat lepší cenu pozemku a kupující byl nakonec spokojený a pozemek koupil a jak řekl: “Ještě, že jsem vám zavolal, mě by tohle nenapadlo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů