Sedm smrtelných hříchů realitních makléřů

Ačkoli se realitní trh za poslední roky v mnohém zlepšil, stále ještě existují lidé a subjekty, které se snaží podvádět. A protože dosud neexistuje platná legislativa, která by pro podnikání v realitách nastavila základní pravidla, je nejlepší možnou obranou zůstat obezřetný a svého realitního makléře si dobře prověřit.

Jaké nejčastější triky používají podvodní makléři?

1. Snaha uplatit vás příslibem vysoké ceny

Makléř přijde na první jednání s klientem a začne slibovat okamžitý prodej nemovitosti za horentní sumy. Pokud klient podlehne, většinou se prodeje vůbec nedočká. Špatně oceněná nemovitost je totiž dlouhodobě neprodejná a ve většině případů je klient nakonec přinucen souhlasit s výrazným snížením ceny hluboko pod reálnou hodnotu.

2. Fiktivní inzeráty

Pokud zavoláte na lísteček s textem “Mladá rodina hledá byt v této lokalitě” či “Lékař poptává byt 1+kk až 4+1..”, patrně budete překvapeni, když se posléze z uvedeného kontaktu “vyklube” realitní makléř.

3. Budu vaši nemovitost nabízet a nepotřebuji k tomu smlouvu

Prodej nemovitosti je důležitá věc v životě každého člověka. Má svá rizika a podmínky prodeje by měly být jasně stanoveny. Pokud je někdo ochotný nabízet vaši nemovitost bez sjednání jasné a srozumitelné smlouvy, je to vždy nebezpečné především pro vás jako prodávajícího klienta. Nehledě na to, že nový zákon o realitním zprostředkování ukládá, že musí být smlouva o realitním zprostředkování písemná, bude mít povinné náležitostí a jednoznačně stanovenou maximální výpovědní dobu.

4. Vykoupíme nemovitost za tržní cenu

Rychlý výkup je samozřejmě možný za cca 70 % z tržní ceny. Výkupní společnost bude chtít nemovitost prodat a samozřejmě ji i prodá za skutečnou aktuální tržní cenu. A pokud by někdo skutečně vykupoval za plnou tržní cenu, bylo by to buď bláznovství nebo ekonomická sebevražda. Plných 100 % tržní ceny tak docílíte jen tehdy, půjdete-li s nemovitostí na trh sami, resp. ve spolupráci se zkušeným makléřem.

5. Provizi zaplatí kupující

Makléř vám nabídne své služby a jako bonus přidá kouzelnou větu o tom, že provizi si vezme od kupujícího. Na první pohled to zní lákavě. Na čí stranu se ale pravděpodobně přikloní při vyjednávání? A čí zájmy bude hájit silněji? Vaše nebo toho, kdo mu platí?

6. Různé ceny nabízené nemovitosti

Stalo se vám, že jste na realitním serveru narazili na nemovitost, která vás zaujala, a pak na dalším serveru byla stejná nemovitost nabízena za úplně jinou cenu? Jak je to možné? Většinou k tomu dochází v případě, kdy se stejnou nemovitost snaží prodat více realitních kanceláří najednou.

7. Absence komunikace

Dobrý makléř by vám měl pravidelně podávat zprávu o stavu prodeje. Pokud jste o svém makléři již 20 dnů nic neslyšeli, něco je špatně.

Jedinou cestou, jak se bránit podobným pokusům, je zůstat obezřetný a využívat služeb prověřených realitních společností. O kvalitách makléře napovídají například reference klientů, pokud jsou na webových stránkách společnosti zveřejňovány, případně se doporučuje vybrat si makléře s odbornou certifikací. Vůbec nejlepší způsob je vybrat si makléře na základě osobního doporučení někoho, koho vy znáte a kdo byl sám z práce svého makléře nadšený.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů