Pronajmu si to sám!

Nejčastější způsob realitního obchodu, který lidé řeší sami bez realitní kanceláře jsou pronájmy.

Co je to vlastně nájem?  Nájem je typ závazku, který vznikne uzavřením nájemní smlouvy. V ní se pronajímatel a nájemce dohodnou na tom, že nájemce může za nájemné dočasně užívat určitou konkrétní věc pronajímatele. Nájemce může pronajatou věc dále pronajmout (podnájem), jestliže s tím souhlasí pronajímatel, ale většinou jde o podnikatelské prostory. Příkladem jsou salóny krásy – kadeřnice si pronajme větší prostor a některé jeho části podnajme na kosmetiku, pedikúru a podobně.

Rada k nezaplacení

Je neděle večer, volá mi klientka a říká: „Teď jsem mluvila se správcem domu, že prý z mého bytu teče voda a vytopila sousedy a chodbu ať okamžitě řeším. Co mám dělat?“  Ptám se: „Jste pojištěná?“ … „Ne!“ „A je pojištěný nájemník?“ … „Ne!“ … „A proč?“ „No, mě to nenapadlo.“ Nezbývá mi, než klientce říci, aby si připravila peníze na opravu…. „No, to zaplatí nájemník“, uklidňuje sama sebe klientka.  A co myslíte? Zaplatil? Ne.

Nájemník si sbalil věci a v klidu se odstěhoval, propadla mu jedna kauce 7.000 Kč. Kolik byla celková škoda? 38.000 Kč. A to nepočítám vybavení vytopeného bytu včetně laminátových podlah.  Řešení je přitom velmi jednoduché: pojistit se!

Nechci kuřáka nebo milovníka domácích mazlíčků

Na schůzce s klientem jako první padla věta: rozhodně nechci aby to byl kuřák a nebo měl velkého psa. Po tom posledním nájemci jsem musel dát novou podlahu a celé vymalovat. Toto je nejčastější věc, kterou s klienty řeším. Nechtějí  nájemníka kuřáka nebo milovníka domácích zvířat. To bohužel zakázat nemůžete. Ustanovení smlouvy, která by nájemce nepřiměřeně zkracovala na jeho právech, jsou ze zákona zakázána. Mezi nepřiměřená ujednání patří nejen smluvní pokuta, ale i například zákaz chovu zvířat, či kouření v bytě. Domácí mazlíčky a ani kouření tedy nájemníkovi zakázat nemůžete a to nejen ve smlouvě. Tedy pokud nebudou působit obtíže nepřiměřené poměrům v domě. To znamená zakázat 4 velké dogy v bytě 19 m2 je již oprávněné. Ale i zde platí, že je nutné nepřiměřenost posuzovat individuálně.

Práva a povinnosti upravuje Občanský zákoník

Stejně jako v jiných realitních obchodech i zde platí práva a povinnosti, které se nejčastěji řídí Novým Občanským zákoníkem. Jasně upravuje maximální výši kauce, jaké náklady spojené s užíváním bytu je možné započítat do poplatků za služby, co je běžná údržba bytu, drobná oprava a také roční limit nákladů na drobné opravy hrazené nájemcem. Nesmíme také zapomenout na zákonnou povinnost předložit nájemci průkaz energetické náročnosti budovy tzv. PENB. Při nedodržení této povinnosti zde hrozí pokuta od Státní energetické inspekce až do výše 100.000 Kč.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů