Při sjednávání pojištění se často chybuje a mnoho lidí nevidí rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. Panuje navíc také rozšířený omyl, že jako nemovitost mohu pojistit jen dům, zatímco byt nemohu. Jak to tedy vlastně je?
Nejprve si řekněme základní rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti.
Pojištění nemovitosti chrání nemovitost samotnou. Představte si to tak, že byste ji otočili vzhůru nohama a vše, co nevypadne a je pevně přiděláno, je součástí nemovitosti. Pojištění se tak vztahuje na podlahy, zdi, okna, zárubně, dveře, elektroinstalaci, kotel apod.
Pojištění domácnosti se vztahuje na veškeré její vybavení: nábytek, koberce, elektronika apod. Do pojištění domácnosti lze také zahrnout věci, které máte umístěny ve sklepě, na půdě, v garáži nebo na balkoně.
Pozor si dávejte na kuchyňskou linku. Některé pojištovny ji zahrnují do pojištění nemovitosti, jiné do domácnosti.
Vlastníte-li jakoukoliv nemovitost, ať už je to dům, byt, chata nebo chalupa, můžete si ji nechat pojistit.
Bydlíte-li v podnájmu, pojištění nemovitosti neuplatníte. Mohli byste ji nechat pojistit, ale proč byste pojišťovali cizí majetek? V podnájmu si ale můžete pojistit svoji domácnost. Ochráníte si tak vlastní věci a vybavení, které v nemovitosti máte.
Před uzavřením pojistky dobře čtěte pojistné podmínky a také zvažujte reálná rizika, která vám hrozí. Pojišťovat se na riziko povodně bydlíte-li na kopci je asi zbytečné. Stejně tak se nachat pojistit proti pádu stromu, pokud široko daleko žádný není.
Určitě se vyplatí pojištovat nemovitost i domácnost na reálnou hodnotu, kterou v době uzavření pojistky mají. Pokud budete v průběhu let rekonstruovat, hodnotu nemovitosti zvýšíte a v takové situaci je určitě dobré pojistku zrevidovat. Stejně tak se mění hodnota vybavení, které máte v nemovitosti umístěné. Obecně se doporučuje nechat si pojistku zkontrolovat a případně upravit každých 5 let.