Jak bezpečně prodat nemovitost

Jak probíhá prodej nemovitosti? Celkem mě pobavila věta jednoho pána: “Chvíli inzeruju, seženu kupce, domluvíme se na penězích a necháme přepsat na katastru a hotovo ne?”  Ve zkratce ano, prodej jako každý jiný. Průběh realitního obchodu se však vyplatí znát podrobněji, přeci jen se jedná o hodnotnou část vašeho majetku a jakékoli pochybení tak může přijít dost draho.

Rezervace nemovitosti

Mohlo by se zdát, že jakmile najdeme vážného zájemce, máme téměř hotovo. Opak je pravdou, to důležité teprve začíná. V prvé řadě je potřeba, aby budoucí kupující závazně potvrdil svůj zájem. K tomu slouží rezervační smlouva a uhrazení rezervačního poplatku, tzv. blokovacího depozita. Pokud spolupracujete se schopným makléřem, tak vám smlouvu připraví a po podpisu kupující uhradí sjednanou částku na speciální depozitní účet realitní kanceláře.

Probíhá-li obchod bez realitní kanceláře, můžete kupujícího požádat, aby poslal depozitum na účet přímo vám. Patrně se mu to ale nebude moc líbit. Obě strany chtějí mít jistotu a pocit bezpečí a proto se volí 3.strana, která hraje roli neutrálního prostředníka. Není-li tímto prostředníkem realitní kancelář, může jím být advokátní kancelář nebo notář, kteří rovněž nabízejí tzv. depozitní účet.

Kupní a související smlouvy

Teprve ve chvíli, kdy je nemovitost závazně zarezervovaná, dostáváme se k přípravě smluv. I zde je pro vás váš makléř úsporou peněz, času a nervů. Nechá u právníka vypracovat kupní smlouvu a smlouvu o úschově a s oběma stranami projde případné připomínky a kupní smlouvu tak společně vyladíte a odsouhlasíte.

Co všechno musíte mít v kupní smlouvě najdete v samostatném článku, ale i tak smlouva od profesionála podstatně snižuje riziko, že se vyskytne nějaká chyba s vážnými důsledky.

Financuje-li kupující pořízení nemovitosti hypotékou, budete kromě výše uvedených smluv podepisovat ještě zástavní smlouvu. O tu si nemusíte dělat starosti, připraví ji banka. Důležité je pak pořadí vkladu jednotlivých smluv na katastr. Máte-li makléře, nemusíte se tím zatěžovat, váš makléř to pro vás zařídí.

A co dál?

Podmínka pro podání na katastr obvykle bývá uhrazení kupní ceny do úschovy. Ve smlouvě se samozřejmě můžete domluvit i jinak, celá transakce se ale v té chvíli stává méně bezpečnou pro jednu či pro druhou stranu obchodu.

Stejné je to i s výplatou kupní ceny z úschovy na účet prodávajícího. Zde je standardem počkat na dokončení přepisu na katastru. Jiná varianta je samozřejmě možná, ale opět na úkor bezpečí jedné ze stran.

Přepisem to nekončí!

To zásadní máme za sebou: „převod na nového vlastníka“, ale je ještě pár vedlejších náležitostí, které je potřeba neopomenout zbývá:

  • Pojištění nemovitosti
  • Daň z nabytí nemovitých věcí
  • Daň z nemovitých věcí
  • Daň z příjmu, pokud vznikla povinnost
  • Převody energií a služeb

Chystáte prodej, máte po prodeji, koupili jste? Zavolejte si o nezávaznou a bezplatnou konzultaci.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů